Podaci CBBH za ovu godinu: Rast deviznih rezervi za 250 miliona KM

Bez autora
Dec 06 2010

Devizne rezerve Bosne i Hercegovine, zaključno sa 30. novembrom ove godine, iznosile su 6,45 milijardi maraka, što je za 250 miliona više nego lani, kada su iznosile 6,2 milijarde KM. Iznos deviznih rezervi povećan je, prije svega, zbog bržeg rasta izvoza, turističke sezone i dolaska građana BiH iz inozemstva u domovinu, te sredstava po osnovu kredita Međunarodnog monetarnog fonda (MMF). Kada je u pitanju rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), on bi, prema projekcijama CBBH, ove godine trebao biti povećan za 0,5 posto, dok se za narednu godinu očekuje povećanje od oko tri posto. Recesija je lani uzrokovala pad ekonomskih aktivnosti korporativnog sektora i gubitak više od 30.000 radnih mjesta. Smanjeni su javni prihodi, dostignuta visoka stopa nezaposlenosti, pogoršana fiskalna pozicija, povećan budžetski deficit, a evidentiran je i pad direktnih stranih ulaganja i doznaka iz inozemstva. Makroekonomski pokazatelji govore da je BiH izašla iz recesije, ali iz Centralne banke BiH upozoravaju da ovogodišnji rast ne smije poslati poruku da je naša zemlja izašla iz problema i krize.

Podaci CBBH za ovu godinu: Rast deviznih rezervi za 250 miliona KMDevizne rezerve Bosne i Hercegovine, zaključno sa 30. novembrom ove godine, iznosile su 6,45 milijardi maraka, što je za 250 miliona više nego lani, kada su iznosile 6,2 milijarde KM, rečeno je "Dnevnom avazu" u Centralnoj banci BiH (CBBH).

Procjene BDP-a

- Iznos deviznih rezervi povećan je, prije svega, zbog bržeg rasta izvoza, turističke sezone i dolaska građana BiH iz inozemstva u domovinu, te sredstava po osnovu kredita Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) - ističu u CBBH.

Kada je u pitanju rast bruto domaćeg proizvoda (BDP), on bi, prema projekcijama CBBH, ove godine trebao biti povećan za 0,5 posto, dok se za narednu godinu očekuje povećanje od oko tri posto.

- Recesija je lani uzrokovala pad ekonomskih aktivnosti korporativnog sektora i gubitak više od 30.000 radnih mjesta. Smanjeni su javni prihodi, dostignuta visoka stopa nezaposlenosti, pogoršana fiskalna pozicija, povećan budžetski deficit, a evidentiran je i pad direktnih stranih ulaganja i doznaka iz inozemstva - kažu nam u CBBH.

Makroekonomski pokazatelji govore da je BiH izašla iz recesije, ali iz Centralne banke BiH upozoravaju da ovogodišnji rast ne smije poslati poruku da je naša zemlja izašla iz problema i krize.

Brojni problemi

- Zabilježen je određeni oporavak, naročito kada su u pitanju rast izvoza, smanjenje uvoza i trgovinskog deficita, rast deviznih rezervi, ali za BiH i dalje problem predstavlja velika stopa nezaposlenosti, koja je najveća u regionu, i previsoka javna potrošnja - napominju u CBBH.

Oporavak dugotrajan i spor

Oporavak BiH bit će spor i dugotrajan, ističu u Centralnoj banci, ali BiH ima značajne potencijale koje bi trebala iskoristiti, kao što su energetski sektor, proizvodnja zdrave hrane, za šta su potrebni i veći podsticaji za poljoprivredu, turistički resursi, povratak građevinskih kompanija na tradicionalna tržišta te proizvodnja dijelova za automobilsku industriju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik